Srp
10
Vypichovaná letní dekorace z hledíků – JAK NA TO? Jan / s 0 komentáři

Milí květinoví fandové,

pokračujeme v našem letním seriálu JAK NA TO, tentokrát s letní vypichovanou dekorací z hledíků na stůl u různých příjemných letních zahradních oslavách či přizdobení stolu při posezení s přáteli u grilování.

Připravil jsem dvě varianty dekorací, jednu do kulaté misky, druhou do podlouhlé úzké misky. Záleží, jak máte velký stůl nebo jak velká bude vaše "hostina". Celá příprava květinové dekorace nezabere víc jak hodinu i úplným začátečníkům. Jediné, co si musíte zajít koupit je miska s aranžovací hmotou, které vás přijde na 25-50 Kč podle velikosti. Pokud nemáte na zahrádce hledíky, můžete využít jakoukoliv jinou květinu s podobným tvarem květenství.

 

KULATÁ DEKORACE

Potřebný materiál - kulatá dekorace:

- kulatá miska s aranžovací hmotou Oasis, průměr 10cm

- cca 8 listů z kukuřice

- 10-15 hledíků (počet podle velikosti květů)

- asi 3 ks prosa, který můžete vyměnit i za oves nebo lipnici z louky

- ostrý nůž nebo nůžky

- sešívačku

Pokud můžete, květy si zkuste natrhat ráno za chladna a dejte si je do vody, stínu a chladna, než budete dekoraci dělat. Ve dřezu nebo v kyblíku nechte nasáknout hmotu oasis (trvá cca 1 min). Hmotu nepotápějte, jen ji volně položte na hladinu, sama si vodu natáhne. Mezi tím si očistíte hledíky (nebo jiné květy) od spodních listů a ponecháte pouze květenství. Případné suché části květu odstřihněte, není nutné vyhazovat celý květ.

Postup:

Do misky dejte namočenou hmotu oasis a po obvodu ji zakryjte listy kukuřice. Ty si dole zastřihněte a zapichujte zešikma po obvodu hmoty a obtočte kolem dokola. Pro zafixování použijte sešívačku. Listy můžete vzájemně proplétat, aby vytvořili malý košík. Před dokončením překontrolujte, že při pohledu z boku není vidět dekorační hmota. Očištěné hledíky šikmo seřezávejte v různých délkách stonku, aby vám dekorace vytvořila pyramidový tvar.

 

 

Nejdelší cca tři hledíky zapíchněte do středu misky a postupně snižujte délku stvolu. Když máte vytvořený pyramidový tvar, dozdobte dekoraci prosem, které jemně zapícháte mezi hledíky a po obvodu dekorace. Proso si můžeme dle potřeby nastříhat na kratší a delší části, abychom u centrálního hledíku použili delší části a v bocích kratší části prosa. Dekoraci opět překontrolujte pohledem shora a z boku, že vám není vidět aranžovací hmota. A máte hotovo. Dekoraci můžete umístit doprostřed nebo do čela stolu.

 

 

PODLOUHLÁ DEKORACE

 Potřebný materiál - podlouhlá dekorace:

- podlouhlá miska s aranžovací hmotou Oasis, rozměry 20x5cm

- cca 10 listů z kukuřice

- 10 bílých hledíků

- 10 červených hledíků

- asi 5-6 ks prosa, kterou můžete vyměnit i za oves nebo lipnici z louky

- ostrý nůž nebo nůžky

- sešívačku

 

Postup:

Květy i aranžovací hmotu si připravte jako v předchozím postupu. Listy kukuřice zapíchněte nakoso z boku aranžovací hmoty, aby špičky směřovaly na střídačku k jednomu a druhému konci dekorace. Konce vzájemně přeložte a sešijte sešívačkou. Opět pohledem z boku překontrolujte, že vám listy zakryly aranžovací hmotu.

Poté si vytvoříme z prosa spodní dekorativní lůžko. Trávu vpichujeme nakoso tak, aby pokryla aranžovací hmotu svrchu. Díky její střapatosti vytvoří i prostorové vyplnění. Následně začneme vpichovat květy hledíků. Začínáme opět ve středu, kam umístíme hledík s nejdelším stvolem. Pak do krajů, kde jsou hledíky s kratšími stonky a mírně zešikma směřují ven. Postupně vypichujeme hledíky po celé délce dekorace a střídáme barvy, aby se vytvořil výsledný tvar obrácené lodi.

Na závěr a pokud je to třeba ještě můžeme kolem centrálního hledíku vpíchnout trs prosa či trávy. Opět si proso nastříháme dle potřeby na kratší a delší části, abychom u centrálního hledíku použili delší části a směrem ke stranám kratší části prosa.

Nakonec prohlédneme dekoraci ze všech stran, že je pravidelná a neprosvítá nám skrz květy aranžovací hmota. Pochválíme se, jak jsme šikovní a dekoraci můžeme umístit na stůl a kochat se a užívat si komplimentů od spolustrávníků nejenom k jídlu 🙂

0 Komentářů