Zář
02
Vypichovaná dekorace z cínií – JAK NA TO? Jan / s 0 komentáři

Cínie na našich zahrádkách pokvetou ještě do prvních mrazíků, tak než nás definitivně vzpomínka na krásné léto opustí a pro zkrášlení příjemných pozdně letních zahradních slavností, jsem pro vás připravil ještě jeden návod na vypichovanou dekoraci z cínií. Krásně rozjasní váš stůl, zídku nebo ji můžete využíti jako veselou dekoraci před vstupní dveře. Příprava vám zabere kolem jedné hodiny.

 

Potřebný materiál:

21 cínií

5 stonků irských zvonků

3 větvičky břečťanu

květináč v dekorativním obalu

aranžovací hmota Oasis

zdobný drátek 0,3mm

 

Postup:

Natrháme si potřebný květinový materiál, ideálně ráno za chladna. Pokud můžeme, květiny dáme do kýble s vodou a necháme v chladnu alespoň 2-3 hodiny řádně napít. Připravíme si aranžovací hmotu Oasis, a zařízneme tak, aby se nám vešla do květináče. Hmotu necháme nasát vodou, jenom ji voně posadíme do nádoby s vodou a počkáme, až sama klesne pod hladinu a je plně nasátá.

Většina dekorativních květináčů je již od výrobce opatřena igelitem. Vnitřní plastový květináč není tedy nezbytný, pokud jste ale duchem tvořiví a budete si chtít znovu do květináče někdy příště udělat další dekoraci, je plastový květináč vhodným doplňkem pro jednodušší čištění a výměnu aranžmá.

 

Dekoraci začneme vytvořením zeleného podkladu z břečťanu a irských zvonků, které svou jemností vytvoří na pohled příjemný přechod mezi květináčem a výraznými květy cínií. Pokud chceme, ze stonků irských zvonků odstraníme vyčnívající listy, aby nám zůstaly pouze světlezelené květy. Břečťanové větvičky zapíchneme do aranžovací hmoty Oasis, každou větvičku do jiné strany a jemně je obtočíme okolo květináče. Pokud máme proutěný květináč, můžeme konce větývek zastrčit za proutí. Pokud nemáte tuto možnost, můžete použít zahnutý drátek, kterým větvičky cca 10cm před koncem zafixujete k aranžovací hmotě a konce necháte přepadat přes květináč. Poté do aranžovací hmoty vpíchněte po obvodu aranžovací hmoty stonky irských zvonků a jemně je obtočte okolo květináče, abyste docílili zeleného věnce. Použijte zdobný drátek, který omotáte kolem vzniklého věnce a tím i stonky zafixujete. Pokud nemáte zdobný drátek, použijte silnější zahnutý drátek pro zafixování stonků k aranžovací hmotě podobně jako před tím u břečťanu.

Cínie si seřízněte na cca 10cm a zapichujte do aranžovací hmoty těsně nad zelený věnec, mírně na šikmo. Vytvořte si základní obvodovou vrstvu a postupně začněte vpichovat další patro. Zapichujte mírně zešikma, abyste si vytvářeli kulovitý tvar dekorace. S dekorací si neustále otáčejte, tak budete mít kontrolu nad výsledným tvarem.  Takto pokračujte ještě asi jedno patro. Pokud vám někde vznikne mezírka mezi květy, květy nepřepichujte, využijte například list břečťanu nebo kousek stonku irských zvonků a jemně je vpíchněte do mezery, čímž mezeru zaplníte a výplň bude díky stejnému materiálu tvořit přirozenou součást dekorace. Gratuluji, máte hotovo!

 

A protože mám cínie moc rád, připravil jsem pro vás ještě jednu velmi podobnou dekoraci, tentokrát umístěnou v keramickém květináči. Potřebný materiál a postup je prakticky stejný, a tak přikládám pouze fotografie, abyste si mohli dekoraci vyzkoušet dle své fantazie. Místo břečťanových proutků jsem použil bér, ale vaší kreativitě se meze nekladou, a můžete zvolit materiál vám dostupný. Dělejte si radost květinami.

 

0 Komentářů