Srp
14
Vypichovaná dekorace z cínií a aster – JAK NA TO? Jan / s 0 komentáři

Pro letošní teplé letní večery, kterých do konce srpna bude dle předpovědi počasí ještě mnoho, si můžeme připravit další z květinových dekorací na stůl. Tentokrát jsem zvolil dekoraci z cínií a aster, které často na našich zahrádkách krásně barevně kvetou, ale ne vždy mají dostatečně dlouhé stonky, aby se hodily pro uvázání kytic.

Pro vypichovanou dekoraci jsou tyto květy naopak velice vhodné, protože jsou objemné a díky zkráceným stonkům dokáže květ nasávat dostatek vody z aranžovací hmoty a vydrží déle než v kytici. Celková příprava dekorace vám zabere asi 40 minut.

Přestože to jsou "obyčejné" květy ze zahrádky, v této kompaktní dekoraci působí velmi slavnostně a toto aranžmá se bude pěkně vyjímat i na slavnostní tabuli.

 

Potřebný materiál:

- miska s aranžovací hmotou oasis 50cm (můžete mít i kratší, počet květů vychází z této délky)

- cca 30 cínií různých barev

- cca 40 drobnokvětých aster - jednobarevných, ideálně bílých

 

Postup:

Nastříháme si květy cínií a aster.  Květy je lepší trhat zrána za chladna a dát je do vody, stínu a chladna (např. do sklepa), květy se lépe napijí a déle vydrží. Aranžovací hmotu oasis necháme nasáknout vodou. Pokud máte delší hmotu jako já a nevejde se vám do dřezu nebo jiné nádoby, můžete hmotu v půli nožem rozříznout. Krájí se velice lehce obyčejným ostrým nožem. Hmotu lehce položíte na hladinu a necháte ji, až sama úplně klesne pod hladinu. Trvá to cca 1 minutu.

Cínie zešikma seřízněte zhruba 5 cm pod květem. Postupně zapichujeme jednotlivé květy do aranžovací hmoty po celém povrchu. Mezi květy necháváme menší prostor. Ten následně vyplníme květy aster, které jsme si také seřízli nebo zastřihli na zhruba 5cm. Snažíme se jak cínie tak i astry zapichovat stejně vysoko, aby byl tvar dekorace krásně kompaktní. To ověřujeme pohledem ze všech stran. S dekorací si dle potřeby otáčíme, máme tak nejlepší kontrolu nad výsledkem.

Po zapíchnutí posledního květu máme hotovo a můžeme aranžmá hned umístit doprostřed nebo do čela stolu. Barevná kombinace krásně vynikne na bílém ubruse.

Držím palce s vašimi pokusy! Budu moc rád, když mi napíšete vaše zkušenosti s dekoracemi na můj facebook a přidáte i vaše fotografie. Nezapomínejte, že je třeba dělat si radost květinami :).

0 Komentářů