Dub
20
Proč si vybrat hydroponii? Jan / s 0 komentáři

Hydroponii zná asi každý, přestože si nemusíme vždy uvědomit, že se jedná o hydroponii v klasickém slova smyslu. Co to tedy je hydroponie? Je to způsob pěstování rostlin, které celý svůj život rostou pouze ve vodě. Hydroponická rostlina si vytvoří tzv. vodní kořeny a normální kořeny jí nevzniknou.hydroponie

V posledních letech se čím dál víc prosazuje i mezi běžné způsoby pěstování interiérových rostlin, a to především pro svoji pečovatelskou nenáročnost (vodu jednou měsíčně dolít do květináče zvládne opravdu každý), a také je oblíbená mezi alergiky, protože ve vodném roztoku plísně a houby nemají šanci. A jestli vás také přivádí k šílenství mušky, které neustále vylétají z půdního substrátu, čtěte dál.

Mezi další skvělé přednosti hydroponicky pěstovaných rostlin patří čistota, rostliny nemusíte přesazovat, tahat se s těžkými pytli zahradnického substrátu a uklízet nepořádek po přesazení. Hydroponie nepotřebují ani velké květináče, takže se vám vejdou na užší parapety, nebo nezaberou tolik místa kdekoliv, kam je postavíte. Rostliny sice nedorostou takové výšky jako ty pěstované v zemině, zato vydrží většinou delší dobu. Jak už jsme zmínili, jejich hlavní předností je minimální péče. Rostlinu nepřelijete, a pokud dodáváte do vody pravidelně potřebné živiny (ionty), rostlina si spokojeně žije svým životem a má stále krásné zelené listy a sytou barvu.

Co běžného zákazníka od nákupu hydroponie většinou napoprvé odradí je vyšší nákupní cena. Z našeho pohledu se ale jedná pouze o první klamný dojem. Ano, pořídit si hydroponii je dražší (ceny se pohybují asi o 1/3 výše, než u klasických rostlin pěstovaných v zemině), ale podíváte-li se na investici z delšího časového hlediska, zjistíte, že se už po dvou až třech letech dostáváte na stejnou cenu. Důvodem je již zmíněná nenáročnost hydroponicky pěstovaných rostlin. Především je nemusíte přesazovat a tedy kupovat zpravidla větší květináč, ušetříte za nový substrát, a také nemusíte hubit nově donesené mušky a škůdce, kteří si naopak libují v rašelinných substrátech. Nutno dodat, že také ušetříte minimálně jedno odpoledne na příjemný výlet nebo procházku.hydroponie 03

Při nákupu „hydroponie“ si nechte usazení rostliny do květináče raději udělat odborníkem. Ale pro další péči už jen potřebuje konývku, vodu a hnojivo. Asi tak po pěti letech je dobré udělat „generálku“ a květináč vymýt a případně vyměnit hydrogranulát. Investice je minimální a časově je procedura o dost rychlejší, než běžné přesazování. Hydroponické rostliny se běžně nenabízí k prodeji v hobby marketech ani zahradnických centrech. Přesto jejich nabídka na našem trhu je široká, ale převážně se jedná o dodávky od holandských pěstitelů na základě konkrétní poptávky u specializovaných firem. Proto jej převážně využívají firmy pro své květinové dekorace, ale je otázkou času, kdy i koncový zákazník objeví kouzlo hydroponických rostlin.

Z hnojiva si můžete vybrat dva druhy, buď pevné iontové granule, které aplikujete do roztoku cca jednou za 4-6 měsíců, na jaře a v létě častěji, na podzim a v zimě méně často. Nebo lze použít tekuté hnojivo, které jednou za 2-3 měsíce přidáte do zálivky. Frekvenci volíte opět podle ročního období, respektive vegetačního období rostliny.

Pokud stále nevíte, jestli je „hydroponie“ pro vás to pravé ořechové, věřte, že hydroponicky se dá pěstovat i kaktus.

0 Komentářů