Zář
08
Nadívaná dýně květinami – JAK NA TO? Jan / s 0 komentáři

V Šebrově již začala sklizeň dýní. A protože mám dýně opravdu moc rád (nejenom pečené nebo jako polévku), rád bych vám ukázal různé možnosti dekorování dýní. Dnešní foto návod začneme malými dýněmi. Do začátku jsem zvolil tři varianty, vyberte si, která se vám líbí nejvíce, nebo se jen nechte inspirovat a po vzoru si vytvořte vlastní  variantu z materiálu vám dostupného.

Potřebný materiál:

Varianta 1:

1 malá dýně

6 trsů jeřabin

3 cínie

4 slunečnice

4 laty kopru

3 silnější špejle

drátek, aranžovací hmota Oasis, igelit, ostré nůžky, nůž

 

Varianta 2:

1 malá dýně

3 prosa nebo jiná tráva

4 listy břečťanu

3 slunečnice

6 trsů jeřabin

drátek, aranžovací hmota Oasis, igelit, ostré nůžky, nůž

 

Varianta 3:

1 malá dýně

2 stonky irských zvonků

7 trsů jeřabin

5 cínií

3 prosa nebo jiná tráva

drátek, aranžovací hmota Oasis, igelit, ostré nůžky, nůž

 

Příprava dýně – společné pro variantu 1-3

Dýni vyřízneme čepičku, dáme si ji stranou a vnitřek dýně vydlabeme úplně do čista. Vnitřek dýně vysteleme igelitem. Seřízneme si aranžovací hmotu Oasis tak, aby asi 2 cm aranžovací hmoty přesahovalo přes okraj dýně, a hmotu necháme nasáknout vodou (do nádoby s vodou, hmotu jen položíme na hladinu a necháme ji samovolně klesnout pod hladinu). Nasáklou hmotu vložíme do dýně s igelitem a všechen přesahující igelit přes hranu dýně odstřihneme. Do aranžovací hmoty si napícháme špejle, na které posadíme (napíchneme) dýňovou čepičku, kterou jsme si na začátku odřízli. Jestli chcete čepičku ke straně, krajní špejli si udělejte o něco kratší.

 

Postup varianta 1:

Stonky květin (cínie, slunečnice, kopr) si seřízněte na cca 5cm. Nejprve do aranžovací hmoty napíchejte laty kopru, které vám vytvoří jemný podklad pro květy a zakryjí hranu dýně. Poté pokračujte cíniemi a slunečnicemi. Nakonec do volného prostoru mezi květy ještě vpíchněte jeřabiny. Pokud mají laty jeřabin krátké stonky a bojíte se, že by dobře nedržely, použijte pro zafixování jeřabin zahnutý drátek, nebo si stonky zafixujte drátkem, který omotáte kolem stonků. Před dokončením ještě dýni prohlédněte ze všech stran, aby vám nikde neprosvítala aranžovací hmota. A máte hotovo – hurá do varianty 2.

 

Postup varianta 2:

Proso (nebo trávu) si zkraťte. Do jednoho boku aranžovací hmoty zapíchněte střapatý klásek, do protilehlé strany vpíchněte zbytek stébla. Poté do hmoty naaranžujte listy břečťanu. Snažte se je umístit tak, aby vám současně zakryly hranu (nebo část) dýně. Stonek slunečnice si šikmo seřízněte na délku cca 5 cm a slunečnice zapíchněte do aranžovací hmoty. Poté do aranžovací hmoty mezi slunečnice zapíchněte jeřabiny. Připevněte je opět zahnutým drátkem, nebo si dopředu stonky zafixujte, aby byl jeřabinový trs pevnější a kompaktnější. A je hotovo.  Můj výsledek mi připomíná sovu, ale to nebyl aranžovací záměr J. Můžeme se pustit do třetí varianty.

 

Postup varianta 3:

Připravíme si stonky irských zvonků, ze kterých otrháme přečnívající lístky. Potom stonky zastřiháváme asi po 5cm (jak se vám hodí k vaší dýni), tak abychom měli vždy asi dvě patra zvonků a stonek, který budeme zapíchávat do aranžovací hmoty. Jedno patro zvonků můžeme odtrhnout, abychom měli stonek dostatečně dlouhý pro zapíchnutí. Irské zvonky naaranžujeme do hmoty, abychom ji z větší plochy zakryli. Do mezi zvonky nyní naaranžujeme jeřabiny. Pro zafixování jeřabin můžeme ještě navíc použít zahnutý drátek nebo si stonky předem omotáme drátkem a tak je zpevníme. Cínie si šikmo seřízneme asi na 10 cm a velmi opatrně, aby se stonky nezlomily, je vpíchneme do aranžovací hmoty mezi zvonky a jeřabiny. Jestli má vaše dýně čepičku zešikma, otočte dýní čepičkou k vám a mezi hranu dýně a čepičku vložte stéblo prosa a zafixujte drátkem. Je hotovo! Gratuluji k vašim veselým dekoracím a můžete si je vystavit před vchodové dveře nebo někam do zahrádky.

0 Komentářů