Úno
11
Na květinové burze v Ede Jan / s 0 komentáři

V samém srdci Holandska, ve městě Ede, se nachází květinová burza Plantion, která jako jediná nepatří do rodiny Flora Holland. Nová aukční síň se otevřela v roce 2010 a vytvořila tak nezávislý trh pro menší lokální pěstitele, rodinná zahradní centra a samostatně tvořící floristy, kteří mohou nakupovat v menších objemech, než jim dovolují podmínky burz spadajících pod skupinu Flora Holland.

Každý nakupující musí zaplatit roční příspěvek a složit kauci, aby mohl na burze nakupovat. Pokud je pro někoho nevýhodné platit roční poplatek na burze, nebo mu nevyhovuje burzovní systém (brzké ranní hodiny, dojíždění na burzu, nervy, množství) má možnost nákupu ve velkoobchodech, které jsou přidružené burze (i těch spadajících pod Flora Holland) a zboží má k dispozici stejně čerstvé a kvalitní. Rozdílná je pouze cena.

Burza je otevřená od pondělí do pátku. Od noci pěstitelé, kteří dodávají zboží na burzu, naváží zboží do skladovací haly. Zde se zboží kategorizuje, kontroluje se kvalita, zadává se do systému a fotografuje se. První zákazníci se sjíždí na burzu kolem páté hodiny ranní. V hale si prochází nabízené zboží, někteří objíždí vozíky se zbožím pro úsporu času na kole. Pak ještě stihnou ranní kávu a vajíčka v kavárně před vstupem do aukčn í síně.

Floristé, majiteleé květinářství či zahradnických center věnují čas prohlídkou nabízeného zboží, aby se přesvědčili o kvalitě.

Floristé, majiteleé květinářství či zahradnických center věnují čas prohlídkou nabízeného zboží, aby se přesvědčili o kvalitě.

V šest hodin vše vypukne. V sále má každý nakupující, který je zaregistrovaný na této burze, přidělený svůj stoleček. Místa určuje burza, podle obratu zákazníka, druhu rostlin, které nakupuje a několika dalších faktorů. Aula odpovídá vysokoškolské posluchárně. Místo tabule jsou troje tzv. hodiny, které ukazují vývoj ceny. Na tabuli nad hodinami jsou detaily o právě prodávaném produktu (název produktu a kategorie, barva květiny, cena, minimální množství, kvalita, pěstitel…). Nad tím je pořadí dalších produktů, které přijdou na řadu další. Na fotografii pod hodinami je ještě produkt vyfocen a na place ještě asistent nebo asistentka konkrétní produkt ukazuje.

Na burze v Ede se prodává a nakupuje na třech hodinách současně. Každý tak musí sledovat tři obrazovky v jeden čas. Na stolečku má malou digitální obrazovku, na které se před začátkem zaloguje pod svým přiděleným kódem a při nákupu si vždy vybere, na jaké obrazovce nakupuje (1, 2, 3) a množství. Pokud by se uklepl nebo spletl, má ještě každý sluchátka s mikrofonem, prostřednictvím kterých komunikuje s pracovníky burzy, kteří sedí po stranách aukční síně a kontrolují jednotlivé nákupy, a které požádá bezprostředně o opravu/vynulování obchodu.

Atmosféra v aukční síni je srovnatelná s arénou při býčích zápasech. Je plná života a napětí. A při dobrém nákupu či prodeji se v aule ozve pochvalné tleskání. Jakmile je zboží prodáno, vyjede zpět do skladovací haly, kde je na každý kbelík předělena visačka s identifikací majitele. Označeného zboží se následně ujmou další zaměstnanci, kteří distribuují kyblíky na místo v hale, které je označeno kódem svého majitele. Zde se kompletuje zboží do té doby, než je vozík naplněn a jakmile je plný, převeze se do druhé půlky haly na místo označené stejným kódem.

Číselné kódy jsou jak na sloupech, tak i na podlaze a tak se každý rychle orientuje, co kde je. V té části haly, kde se kompletuje zboží pracovníky burzy na vozíky a které je odděleno červenou čárou na zemi, se smí při aukci a po skončení aukce pohybovat pouze pracovníci burzy. Všichni ostatní musí čekat za červenou čárou, než jim přivezou naplněný vozík.
Jakmile má nakupující všechno své zboží pohromadě, odveze si vozíky na parkoviště, kde je složí do auta, vodu z kyblíků vyleje do připravených kádí, kbelíky vrátí a následně může odjet. Někdo si odváží květiny přímo v kbelících z burzy, a při příští návštěvě je vrací zpět, výměnou za zálohu. Kolem desáté hodiny ranní je celé parkoviště u burzy prázdné a připravené na další burzovní den.

0 Komentářů