Čvc
10
Mechové obrazy a mechové stěny Jan / s 0 komentáři

Mechové obrazy a mechové stěny jsou velkým hitem posledních dvou tří let. V posledním roce tento krásný trend dorazil i k nám a já mám velkou radost ze zájmu, který mí zákazníci i lidé projevují o tento nový způsob, jak ozelenit interiérové prostory. Skvělé je, že se hodí jak do firem, tak do rodinných domů, či bytů. Jaké jsou výhody preparovaného mechu? Hned několik:

- nevyžaduje denní světlo

- minimální údržba

- nezabírá místo

- pestrá paleta barev v případě  islandského lišejníku

- variabilita použití: na plochu stěny, jako obraz, zavěšení do prostoru

- životnost několik let (cca 8-10 let)

 

Co to tedy vlastně je a jak to vzniká?

V praxi se setkáte s několika různými názvy: mumifikovaný mech, preparovaný mech, stabilizovaný mech. Vše vyjadřuje podstatu, že se jedná o přírodní materiál, který absorboval glycerol. Jedná se o nezávadnou látku, která není nikterak zdraví škodlivá (běžně se používá v potravinářském a kosmetickém průmyslu). V praxi se mezi floristy stabilizovaný mech používá řadu let do dekorací. Je několik druhů preparovaného neboli stabilizovaného mechu: bochánkový, plochý nebo také islandský lišejník. Veškerá práce s mechem je ruční a vyžaduje pečlivost provedení. Vzhledem k náročnosti práce s mechem se pak od sebe cenově odlišují výrobky z bochánkového nebo plochého mechu od výrobků z islandského lišejníku, který je časově nejnáročnější na zpracování.

 

Údržba stabilizovaného mechu

Je velice jednoduchá a spočívá prakticky pouze v jeho případném oprášení. Může se stát, že mechový obraz nebo objekt přitahuje pozornost zvědavých rukou. V takovém případě se může stát, že se některé části mechu oddělí a odpadnou. Je to křehký materiál, vzpomeňte, jak je obtížné v lese vydloubnout bochánek mechu, aby se nerozpadl. Oprava je možná, záleží však opět na druhu mechu či lišejníku. Řešení pro takovýto případ je např. zarámovat mechový obraz i pod sklo. Současně tak minimalizujete nutnost jakékoliv údržby mechu od prachu.

 

Stabilizovaný islandský lišejník

Já jsem si zamiloval islandský lišejník. Pracuji i s bochánkovým a plochým preparovaným mechem, ale preparovaný islandský lišejník je mým oblíbeným pracovním materiálem již řadu let, ještě z doby, kdy jsem pracoval v zahradnictví mých rodičů a tvořil floristické dekorace. Islandský lišejník je zajímavý svou strukturou a má výhodu, že je dostupný v různých barvách.

 

Máte-li zájem o jakýkoliv mechový výrobek, napište mi zprávu na jan@jankopriva.cz a já vám velice rád pošlu nabídku.

0 Komentářů