Čvc
28
Kulatá kytice nejen ze slunečnic – JAK NA TO? Jan / s 0 komentáři

Vážení milovníci řezaných květin,

léto je v plném proudu, vaše zahrádky kvetou veselými barvami, příroda září přestože je červenec, nadešel čas oslnit své blízké a přátele krásnou doma uvázanou květinou z květinových plodů vaší zahrádky či louky kousek za barákem…

Připravil jsem pro vás foto-návod, jak využít směs květin, které rostou kolem vás. Fantazii dejte volnost a nebojte se kombinovat barvy, o kterých si myslíte, že se k sobě nehodí. Příroda to také neřeší a vaše kytice bude svěží, veselá, originální a hlavně osobitá.

Rostliný materiál

Já jsem vycházel z materiálu, který jsem si na jaře zasadil na poli a co jsem náhodou natrhal u cesty: drobnokvěté slunečnice, světlice, černucha, okrasný kopr, proso, plody jeřabiny, laskavec.

Pomocný materiál

Nůžky nebo ostrý nůž, drát, dřevěná tyčka, přírodní lýko.

Kdy květiny natrhat a příprava rostlin

Ideální je sklízet květy ráno, dokud mají v sobě nejvíce vody. Všechny květy očistíme od listů, aby listy zůstaly jen v horní třetině stvolu. Pokud dáváme do kytice plody např. jeřabin, je vhodné je nadrátovat na tyčku, aby se s nimi dalo pracovat jako s květem na stonku.

 

Jak na to

Základním pravidlem vázání kulatých kytic je skládání stonků do spirály, tzn. že stonky klademe jeden vedle druhého stejným směrem v průběhu celého vázání kytice. Princip je jednoduchý - kyticí pomalu otáčíme stále jedním směrem a přidáváme stonek na stonek, abychom docílili kulatého tvaru ze všech stran. Nejprve si připravíme kostru kytice z větvených květů, a teprve poté budeme přidávat květy slunečnice. Na kostru jsem použil květy světlice. Můžete použít třeba zeleň z listnatého stromu či keře, trochu trav a podobně - nebojte se to vyzkoušet.

 

Do vytvořené kostry se přikládají či prostrkují květy slunečnic a dalších rostlin. Květy slunečnice dejte jak do středu kostry, tak po jejím obvodu. Ideální je začít jedním květem do středu kostry, tři květy do pomyslného trojúhelníku po obvodu kytice. I při prostrkávání květů do vznikající kytice se snažte prostrčit stonek kyticí ve stejném směru jako ostatní stonky kostry. S kyticí si otáčejte pomalu stále ve stejném směru jako na začátku. Květy můžete občas proložit ještě zeleným základem, bude se vám lépe držet kulatý tvar. Postup opakujte vždy pro sadu květů, až spotřebujete váš připravený materiál. Doporučuji si ponechat pár květů slunečnic na později a přiložit je téměř před koncem na okraj kytice, tím dosáhnete rovnoměrného rozložení květů.

Začištění a svázání kytice 

Na závěr je dobré kytice tzv. začistit. Abychom zespodu zakryli stonky, použijeme větší listy nebo květenství trav, jejichž stvoly přidáváme i po více kusech a vytvoříme tím krásné lemování kytice. Na svazování je vhodné lýko nebo širší přírodní provázek, abychom stonky mohli pevně stáhnout a přitom je nepoškodili. V nejužším místě kytice omotáme několikrát stonky s neustálým dotahováním a nakonec lýko či provázek pevně, ale s citem zavážeme na uzel.

Stonky se zakrátí přibližně na jednu třetinu celkové výšky kytice. Pokud jste si natrhali květy s dlouhými stonky a v průběhu vázání se vám s nimi hůře manipuluje, nebojte se je v průběhu vázání trochu zkrátit, ale pamatujte na závěrečné zaříznutí, tak si nechte prostor. Stonky seřezáváme našikmo, aby měly květy co největší plochu na pití. Kytici pak ihned dejte do vázy s vodou. Pro delší trvanlivost je dobré kytici pravidelně seřezávat a vyměňovat vodu (nejlépe každý den).

A máte hotovo 🙂

Jsem moc zvědavý na vaše domácí květinové úspěchy! Zkuste připravit veselou letní kytici na víkendové grilování s přáteli, nebo si prostě jen udějte radost. A pak se pochlubte na mém facebooku (viz ikona v pravém horním rohu), jak se vám dílo vydařilo a jaký jste sklidili úspěch! A přidejte i své foto! Těším se na vaše příspěvky!

0 Komentářů