Bře
05
Holandsko – světová tržnice „green businessu“ Jan / s 0 komentáři

Centrum směny světové produkce květinového a zahradnického průmyslu, či jak se mezi profesionály říká: „green businessu“ je bezpochyby Holandsko. Přestože je Holandsko květinami proslavené na celém světě, v holandských statistikách jsou mnohem významnější jiná průmyslová a zemědělská odvětví. Každopádně pro našince je green business v holandském podání naprosto ojedinělá tržnice v moderním pojetí.

Většina pěstitelů, skleníků, květinových burz, květinových škol a celého květinového dění se odehrává v jihozápadní části Holandska mezi Haarlemem a Rotterdamem, v oblasti, které se říká Westland. V této oblasti vidíte skleník na skleník a v noci záři ze skleníků na kilometry daleko (Holandsko je placaté jak stroopwaffel – famózní holandská sušenka s karamelovou náplní). Skleníky a pěstitelé se soustředili v této oblasti, protože právě zde se nachází holandské květinové burzy a pěstitelé mají na všechny burzy blízko. Běžný pěstitel má skleníky o rozloze 2-3 ha, nové a moderní skleníky se staví až do výšky 16 metrů a používají se mléčná skla, která rovnoměrně rozloží sluneční svit na rostliny, které si navzájem nestíní. Bez GPS se v této oblasti neobejdete, protože jsou všechny křižovatky stejné, skleněné.

Ve Westlandu jsou prakticky všude skleníky, přes které občas uvidíte střechy baráčků.Holandská květinová burza se v průběhu času a historie a naposledy vlivem světové krize, konkurence sloučila pod jednu velkou organizaci Flora Holland, která provozuje všechny (kromě jedné – o ní bude řeč příště) pobočky a aukční síně. Tři aukční trhy jsou zaměřené na export a tři na místní trh. Každá aukční tržnice má své vlastní podmínky a ceny, a to určuje, kdo na burze nakupuje.

Květiny a produkty na holandskou burzu putují z celého světa. Burza je adrenalinový sport a v Holandsku se jedná o business, který zaměstnává převážně muže. Obchoduje se od pondělí do pátku a obchodovat se začíná ráno v šest. Květiny se na burzu vozí od půlnoci, pro nakupující je burza též otevřená, a tak se může každý s nabídkou osobně seznámit, květiny si překontrolovat a „osahat“. Velká část obchodů probíhá paralelně elektronicky, nákupčí tak může sedět na jedné burze a současně sledovat nabídku na jiné burze a nakupovat i tam.

Systém holandské burzy je postavený na principu klesající ceny. Je to boj nervů, kdo vydrží nejdéle čekat na nejlepší cenu. Na druhou stranu, pokud potřebujeme nakoupit zboží v určitém množství, pak je velice riskantní čekat na nízkou cenu, protože při nízké ceně již nemusí být potřebné množství květin k dostání.

Když je vše prodáno, v 9-10 hodin ráno dle sezóny, zboží se rozděluje a distribuuje ke svému novému majiteli, který je buď odváží do svého obchodu, nebo balí a připravuje ještě týž den na expedici do zahraničí. Z důvodu ceny jsou květiny po Evropě převáženy v kamionech a putují od ranních hodin do všech koutů starého kontinentu. V poledne jsou květiny již na cestě ke své další zastávce a pro pracovníka burzy je většina pracovního dne u konce. Zítra ráno se burzovní hodiny roztočí a cenové nervy rozjedou nanovo.

0 Komentářů