Kvě
11
Guzmánie – od pěstitele až k nám do bytu či kanceláře. Jan / s 0 komentáři

Guzmánie je pokojová rostlina, která se vrací i v našem povědomí na výsluní. Jedná se o teplomilnou rostlinu, která má za svoji domovinu Střední a Jižní Ameriku, kde roste na stromech tropických deštných pralesů. A protože tropy, proto teplo a vlhko. S tím teplem to v našich domácnostech nemá zas až tak těžké, s tou vlhkostí ji ale musíme pomoci a obšťastnit květinu lehkou zálivkou shora do trychtýřovité listové růžice, nebo ji pravidelně dopřát rosení listů tak, aby uvnitř růžice byla stále trocha vody. Stanoviště má guzmánie ráda světlé, nicméně ne na přímém slunci. Má ráda východní okna, případně rostlinu umístěte dál od okna, na které svítí celý den slunce.

Guzmánií je mnoho druhů. Liší se především barvou, velikostí a tvarem květních listenů. Květní stvol krášlí guzmánii přibližně půl roku, a pak je dobré dát milé rostlině sbohem a pořídit si novou. Je to možná na první dojem kruté, ale pro rostlinu je to přirozený jev. Guzmánie kvete pouze jedenkrát za život a poté umírá. Po odkvětu může vyrazit vedlejšími oddenky nová rostlinka. Bohužel v našich domácích podmínkách je velice obtížné přimět novou rostlinku vykvést, pokud nejsme malí chemici a květině nedopřejeme alespoň trochu „rajského plynu“.

Jak se však takové tropické rostliny dostanou až do našeho obývacího pokoje? Rostlina odžije a odcestuje velkou část svého života mimo naše domovy, v komerčním způsobu pěstování guzmánií její cesta nevede z pralesa, ale ze skleníku.

Malé rostlinky guzmánií se předpěstovávají u specializovaného pěstitele. Když dosáhnout velikosti cca 5 cm, vyexpeduje je k novému majiteli. Ten rostlinky přesadí do květináčů, které jsou velké jako dlaň dítěte. Rostlinky rostou asi 14 dnů v teple a vlhku, poté se rozsadí „ob jednu“, aby měly kolem sebe více místa a mohly růst.

Asi po měsíci se znovu přesadí, tentokrát do květináče o průměru 13cm, který ji již zůstane. Rostlina tráví ještě dalších 6 měsíců ve skleníku, aby narostla do požadované velikosti. Poté rostlinu překontroluje počítač (v modernizovaném skleníku), vyhodnotí její velikost, a pokud neodpovídá nastaveným parametrům, je automaticky vyřazena a vrácena k dorostení.

Ty, co velikost splňují, jsou převezeny do nového skleníku, kde dostanou trojitou ethylenovou lázeň, která květinu přiměje ke kvetení. Zhruba po měsíci je květina nakvetená tak, že může být vyexpedovaná na květinovou burzu nebo k prodejcům květin. A odtud se pak již krásná a usměvavá dostane až k nám domů nebo do kanceláře.

0 Komentářů