Srp
17
Aranžování mečíků do vázy – JAK NA TO? Jan / s 0 komentáři

Milí domácí floristé,

V našem čtvrtém díle JAK NA TO si ukážeme aranžování pestrobarevných mečíků a poradím vám několik triků, jak hezky naaranžovat mečíky i do vázy, která nemá ideální tvar nebo je příliš vysoká.  Pokud si chcete dekorativní mečíkovou vázu připravit na nějakou konkrétní příležitost, doporučuji vám si mečíky naaranžovat tak den dva dopředu, aby vám mečíky krásně nakvetly. Mečíky je opět lepší si nařezat ráno za chladna a dát je na několik hodin do vody a chladna, aby se řádně napily.

 

Připravil jsem pro vás tři jednoduché postupy:

  1. Mečíky ve vysoké váze tvaru válec – nahodilé uspořádání
  2. Mečíky ve vysoké váze tvaru válec – uspořádání do spirály
  3. Mečíky v kónické váze se širokým hrdlem

 

Potřebný materiál:

  • Cca 15- 20 různobarevných mečíků – dle velikosti vázy
  • Cca 20 bér (pouze varianta 3, není nutné)
  • Celofán
  • Průhlednou úzkou izolepu
  • Ostrý nůž nebo nůžky

 

Postup:

Pro variantu 1 a 2 je v základu příprava stejná. Do vázy si dejte víc jak  1/3  vody.  Pokud máte vysokou vázu jako já a mečíky by v ní byly moc zapadlé, pomůžeme si celofánem, který nařasíme a úplně ponoříme do válce.  Celofán vytvoří ledový efekt a současně nám vyzvedne dno pro aranžování.

 

Varianta 1 – pokračování:

Mečíky před vložením do vázy zešikma seřízneme a jeden po druhém aranžujeme přímo do vázy tak, aby výsledné uspořádání působilo přirozeným vzhledem.

 

Varianta 2 – pokračování:

Mečíky si také zešikma seřízneme a skládáme je do spirály nejprve v ruce. Přikládáme jeden stvol po druhém tak, že si s kyticí v ruce postupně otáčíme a přikládáme mečík po mečíku vždy stejným směrem. Tak docílíme spirálovitého uspořádání. Teprve potom vložíme květy do vázy a jemně upravíme jejich uspořádání v prostoru.

 

Varianta 3:

Tentokrát aranžujeme do vázy, která je relativně vysoká a ještě má rozšiřující se tvar, takže mečíky, kdybychom je poskládaly do vázy, by nám kopírovaly trychtýřovitý tvar vázy a uprostřed mezi květy by nám vznikl prázdný prostor. JAK NA TO? Je to poměrně jednoduché! Tento trik jsem se naučil od významné britské floristky Jane Packer, která patří mezi mé profesionální vzory.

Pokud máte nejen rozšiřující se vázu, ale také vysokou jako já, opět si vázu u dna vyplníme celofánem. Ve skleněné váze udělá opět krásný ledový efekt, v mé váze plní nyní pouze funkční roli. Připravíme si průhlednou izolepu a přes horní okraj vázy si z proužků izolepy vytvoříme mřížku. Ta nám pomůže držet květy mečíků i uprostřed a přitom není téměř vidět, protože ji zakryjí květy nebo listy. Vkládáme mečík po mečíku do vázy a sledujeme tvar aranžmá.

Pokud chcete – můžete květy doplnit ještě o zelený prvek –např. bér nebo jiné květenství trav. Květy mečíků za den dva krásně rozkvetou v celé délce stvolu a zelený bér zajímavě doplní celkovou květinovou kompozici.

 

RADA NA ZÁVĚR

Pokud použijete celofán do vázy, je vhodné jej při výměně vody květinám buď také vyměnit za nový, nebo alespoň řádně propláchnout.

0 Komentářů